Pod koniec ubiegłego roku zabrakło tradycyjnego świętowania Chanuki w Pałacu Prezydenckim i Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Prezydent Andrzej Duda nie zapomniał jednak o społeczności żydowskiej, stąd wczoraj wieczorem spotkał się z nią w ramach powitania Nowego Roku i podziękował za jej wsparcie w obliczu niedawnych wypowiedzi rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Brak obchodów żydowskiego święta Chanuka w instytucjach państwowych zasmucił wiele środowisk. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku nad sprawą pochylił się dziennik „Rzeczpospolita”, który upatrywał braku obchodów w chęci przypodobania się przez Dudę „elektoratowi skrajnej prawicy”. Same środowiska żydowskie twierdziły jednak, że to one są winne niedopatrzenia w sprawie organizacji Chanuki.

Ich błąd zdecydowała się naprawić sama głowa państwa, dlatego na 8 stycznia zaplanowano jej spotkanie z przedstawicielami społeczności żydowskiej. Ostatecznie w Pałacu Prezydenckim pojawili się przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi oraz „nieoceniony” były ambasador Szewach Weiss.

Sam Duda w trakcie swojego wystąpienia mówił przede wszystkim o zbliżającym się 5. Forum Holokaustu, które odbędzie się w Jerozolimie w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Swoją nieobecność na tym wydarzeniu motywował niemożnością zabrania głosu. Ponadto podziękował on społeczności żydowskiej w Polsce za jej stanowisko wobec niedawnych słów Putina, sugerujących współodpowiedzialność Polski za Holokaust.

Na podstawie: prezydent.pl.

Zobacz również: