rouhani-popeIrański prezydent Hasan Rouhani w czasie swojej wizyty w Europie Zachodniej, udał się również do Watykanu, gdzie spotkał się z papieżem Franciszkiem. Tematem rozmów były obustronne stosunki Iranu i Watykanu, a także wspólne wartości duchowe katolicyzmu i islamu.

Spotkanie między prezydentem Rouhanim i papieżem Franciszkiem trwało blisko 40 minut. Zgodnie z komunikatami wydanymi po tym wydarzeniu przez służby dyplomatyczne obu państw, przywódcy Iranu i Watykanu rozmawiali na temat porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego, a także sytuacji na Bliskim Wschodzie. W trakcie rozmów poruszono też temat wspólnych wartości duchowych islamu i katolicyzmu, a także obustronnych stosunków dyplomatycznych.

Dodatkowo papież Franciszek wezwał państwa Bliskiego Wschodu do walki z terroryzmem oraz rozwiązywania konfliktów za pomocą dialogu. Dla Watykanu ważna jest także kwestia wolności religijnej i promocji godności osoby ludzkiej.

Rouhani jest pierwszym irańskim politykiem wizytującym Watykan, odkąd w 1999 r. papież Jan Paweł II spotkał się z ówczesnym prezydentem Iranu Mohammadem Chatamim.

Na podstawie: presstv.ir, radiovaticana.va.