premier-turcjiTurecki premier Ahmet Davutoğlu zapowiedział, że przyspieszy pracę nad zmianą tamtejszej ustawy zasadniczej. Jej nowa wersja ma zmienić system polityczny Turcji z parlamentarnego na prezydencki, a konserwatywne władze twierdzą, iż ma to związek z „oczekiwaniami narodu tureckiego”.

Davutoğlu spotkał się w sobotę z tureckimi przedsiębiorcami z całego świata, którzy zgromadzili się na specjalnie przygotowanej konferencji w Stambule. Turecki premier powiedział, że przedstawiono już mapę drogową dotyczącą zmian w ustawie zasadniczej, opracowywanych obecnie przez komitet wewnątrz rządzącej konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która ma być konsultowana również z przedstawicielami biznesu. Przyspieszenie uchwalenia nowej konstytucji ma być odpowiedzią na „oczekiwania narodu tureckiego”, który od 2003 r. powierza władzę w rękach AKP.

Stworzenie w Turcji systemu prezydenckiego od kilku lat zapowiadała obecna głowa państwa, która faktycznie i tak sprawuje władzę niemal absolutną. Recep Tayyip Erdoğan w 2014 r. zrezygnował z funkcji szefa rządu, aby zwyciężyć w wyborach prezydenckich.

Na podstawie: hurriyetdailynews.com.