anti-euCzeski premier Bohuslav Sobotka uważa, że ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować podobną debatę na ten temat w jego kraju. Lider socjaldemokratów uważa to za negatywne zjawisko, które wzmocniłoby pozycję Rosji i Niemiec.

Sobotka w trakcie konferencji prasowej mówił o ostatnich negocjacjach pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską. Czeski premier jest przekonany, że brytyjskie referendum może spowodować wzrost tendencji nacjonalistycznych i antyunijnych, co przełoży się również na Czechy, gdzie może zacząć się debata na ten sam temat. Sam Sobotka jest przeciwnikiem wyjścia Czech z UE, ale o potrzebie głosowania w tej kwestii mówi kilka nacjonalistycznych, antyislamskich i libertariańskich ugrupowań w kraju.

Według Sobotki wyjście Wielkiej Brytanii z UE i przeprowadzenie referendum w Czechach spowodowałoby obniżenie bezpieczeństwa gospodarczego kraju, a także wzmocniłoby zarówno wpływy Rosji, jak i Niemiec. W podobną decyzję Brytyjczyków nie wierzy jednak prezydent Miloš Zeman, ponieważ mogłaby ona doprowadzić do niepodległości Szkocji i jej przyłączenia się do UE, a wtedy „Wielka Brytania przestałaby być wielka”.

Na podstawie: denik.cz.