Krótki poradnik: jak robić wlepki domowym sposobem tak, żeby zrobić estetycznie, trwale i w miarę tanio.

 

1) Trzeba mieć czym drukować. Zapomnijcie o drukarkach atramentowych – po pierwszym deszczu wlepka będzie bardziej rozmazana niż tapeta u zapłakanej nastolaty. Potrzebna jest średniej jakości drukarka laserowa, a takie można kupić np. na internetowych serwisach aukcyjnych już od około 120-150 złotych. Ze względu na naturę wydruku (laser a nie atrament) wlepka będzie się trzymać długo, a nadruk co najwyżej po długim czasie zblednie od słońca. Oczywiście drukujemy czarno-biało, ze względu na koszt i widoczność wlepek.

 

autonomiczny nacjonalizm wlepki 12) Trzeba mieć na czym drukować. Papier samoprzylepny znajdziecie również w internetowych serwisach aukcyjnych, albo w sklepach papierniczych. W miarę rozsądna cena za 100 arkuszy A4 to ostatnimi czasy około 15 złotych. Ważne, żeby zwrócić uwagę na jakość kleju. Niestety w obiegu są buble, które dają się bez problemu zdrapać nawet z względnie gładkiej powierzchni. Warto też zwrócić uwagę, w którym miejscu jest na arkuszu nacięcie. Jeśli jest tylko jedno przez pół arkuszu, to mogą być problemy z szybkim rozklejaniem wlepek wyciętych z takiego arkusza.
Istotna jest jakość wydruku – liczona w dpi czyli dots per inch. Standardowo drukuje się w 300dpi, 600dpi i więcej – im wyższa liczba tym lepszy jakościowo wydruk. Powinniście znaleźć tę wartość gdzieś w opcjach drukowania. Można wydrukować jeden arkusz w wysokiej jakości, a potem w punkcie ksero poprosić o kserowanie na własnym papierze (samoprzylepnym rzecz jasna). Warto pokalkulować co opłaci się bardziej – ksero, czy ponowne napełnianie tonera po pewnym czasie. Wszystko zależy od modelu drukarki jaki macie.

3) Trzeba mieć co drukować. Jeśli wlepka nie dotyczy jakiegoś konkretnego wydarzenia, liczy się dobry pomysł. Nie ma sensu robić reklamy za darmochę różnym desperatom, więc wzory Good Night Left Side i Anti-Antifa można sobie darować na rzecz wzorków traktujących o konkretnych problemach – np. piętnujących totalitaryzm demokracji i mckulturę, proekologicznych, antykapitalistycznych, przeciw promocji zboczeń itd. Ewentualnie można podrukować wzory z naszymi sztandarowymi hasłami. Tu jednak znów proponuję zapomnieć o wyświechtanych hasłach tylu GNLS, bo i tak są one dość popularne.

autonom wlepki 24) Trzeba wiedzieć w jakiej wielkości drukować – i tutaj moja sugestia jest taka. Nie ma sensu drukować tysiąca małych wlepeczek 5*5 centymetrów, których i tak nikt nie zauważy. Jedziemy „po bandzie” – rozmieszczamy 2×2 albo 2×3 wzory na arkuszu, co odliczając marginesy daje nam 4 wlepki po około 10cm*14cm albo 6 wlepek po około 10cm*9cm. Trend „kibicowski”, gdzie zdecydowana większość wlepek jest kwadratowa, nie musi być przecież zachowany. 

5) Kilka uwag co do wzorów:
– Ważne, żeby wlepka rzucała się w oczy – projekt musi być w miarę prosty, litery duże i wyraźne (istotny dobór czcionki!), a grafika ma się komponować z chwytliwym hasłem.
– Widoczność wlepki jest większa, kiedy jest ona umieszczona w czarnej ramce.
– Projekty bez adresu internetowego, albo od biedy nazwy organizacji/grupy, można o kant d. potłuc bo przeciętny przechodzień nawet jeśli się zainteresuje treścią, nie będzie wiedział kto stoi za hasłem. Adres internetowy (byle krótki, aby go zapamiętać) budzi ciekawość i prawdopodobnie zachęci do odwiedzin na stronie.
– Są ludzie, którzy wypuszczają wzory po to, aby inni mogli z nich korzystać i je powielać. Są też tacy, którym zupełnie nie pasuje, że ktoś inny mógłby wykorzystać ich wzór, podmienić adres itd. Ja osobiście jestem zwolennikiem wykonywania własnych wzorów i nie „pożyczania” cudzych, ale tutaj decyzja należy do każdego z osobna.
– Poradnik jest skierowany do tych, którzy chcą zająć się produkcją własnych materiałów na dłuższą metę – wtedy staje się to opłacalne. Aby wyprodukować jednorazową partię wlepek, lepiej zwrócić się do jednego z producentów ogłaszających się w internecie. Warto tylko pamiętać, że niektórzy z nich panicznie boją się niepoprawnych politycznie wzorów i odmawiają ich wydrukowania.
– WLEPKI TO TYLKO SKROMNA POMOC W AKTYWIZMIE. NIE NALEŻY SIĘ NA NICH ZBYTNIO KONCENTROWAĆ, ANI PRZECENIAĆ ICH WARTOŚCI.

SC
uwagi: Ł.