Polski ambasador w Iranie, Juliusz Gojło, w rozmowie z irańskimi mediami chwali dynamiczny rozwój polsko-irańskiej współpracy gospodarczej. W ciągu roku wzajemne obroty handlowe zwiększyły się blisko trzykrotnie, co spowodowane jest przede wszystkim zniesieniem sankcji ekonomicznych wobec Iranu z powodu zawarcia porozumienia nuklearnego pomiędzy tym krajem i światowymi mocarstwami.

Gojło w rozmowie z Fars News Agency podkreślił znaczenie zawarcia w 2015 r. porozumienia nuklearnego pomiędzy Iranem i światowymi mocarstwami oraz realizacji wspólnego kompleksowego programu działania, które pomogło zwiększyć wzajemne kontakty gospodarcze pomiędzy Polską i Iranem. Obustronna wymiana handlowa miała zwiększyć się więc blisko trzykrotnie, natomiast irański eksport do Polski wzrósł o blisko 80 proc.

Ambasador Polski w Teheranie zauważył, że w umocnieniu polsko-irańskich więzów gospodarczych pomoże ustanowienie bezpośredniego lotu z Warszawy do Teheranu, a ponadto oba kraje mogą budować obecnie swoje relacje bez pośrednictwa państw trzecich. W trakcie spotkania z polską misją gospodarczą przybyłą do Kazwin w północnym Iranie, Gojło podkreślił, iż od pięciu wieków Polskę i Iran łączą bardzo dobre relacje.

W ubiegłym roku z wizytą w Polsce przebywał irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif, który opowiedział się za rozwojem polsko-irańskiej współpracy w dziedzinach gospodarki, technologii oraz kultury. Premier Beata Szydło przypominała natomiast o gościnności Irańczyków dla polskich uchodźców w czasie II wojny światowej.

Na podstawie: iran-daily.com, en.farsnews.com.