Poparcie dla ewentualnego udziału polskich żołnierzy w amerykańskiej operacji przeciwko Iranowi jest niewielkie, natomiast większość Polaków jest temu przeciwna. Wyjątkiem są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, wśród których wsparcie dla podobnych działań wynosi aż 68 procent i jest najwyższe wśród wyborców wszystkich partii politycznych.

W sondażu IBRiS dla Onetu, respondenci musieli odpowiedzieć na pytanie „czy gdyby USA lub koalicja państw pod wodzą USA rozpoczęła wojnę z Iranem, to Wojsko Polskie powinno wziąć udział w takiej wojnie wspierając Amerykanów?”. Przeciwko takiemu pomysłowi jest dokładnie 58,1 proc. Polaków, natomiast pozytywnie wypowiada się o nim 33,7 proc.

Najczęściej za wysłaniem polskich żołnierzy na taką wojnę są mężczyźni, ponieważ takie rozwiązanie popiera 39 proc. z nich, z kolei wśród kobiet wynosi ono 24 proc. Zaledwie w jednej grupie wiekowej, czyli 60-69 lat, większość ankietowanych jest za udziałem Polski w podobnej operacji, a odsetek ten stanowi 53 proc.

Tylko w wypadku wyborców Prawa i Sprawiedliwości można mówić o większości popierającej ewentualne działania koalicji pod dowództwem Stanów Zjednoczonych. Wśród nich aż 68 proc. ankietowanych popiera podobny pomysł. Na drugim miejscu znaleźli się wyborcy koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego i ruchu Kukiz’15, bo wśród nich interwencję przeciwko Iranowi popiera 38 proc. respondentów.

Na podstawie: onet.pl.