Publikacja nowego programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości wywołała kolejne kontrowersje, związane tym razem z postulatem uregulowania statusu zawodu dziennikarza. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki twierdzi, że konieczne jest „ucywilizowanie” portali internetowych i mediów społecznościowych, ponieważ to właśnie one „pozwalają często na rzeczy wyjątkowo niesympatyczne, nieprzyjemne”.

Jeden z liderów PiS-u był gościem porannego programu „Salon Polityczny Trójki” emitowanego w trzecim programie Polskiego Radia. Prowadzący program redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, Paweł Lisicki, chciał dowiedzieć się więcej na temat nowych postulatów partii rządzącej na temat uregulowania statusu dziennikarza. Terlecki dopytywany o tę kwestię wygłosił dosyć niejednoznaczną w swojej treści opinię.

„Naszym celem nie jest ograniczenie otwartości i dostępności do zawodu dziennikarza czy misji dziennikarskiej, ale próba właśnie ucywilizowania tej narastającej komplikacji, jaką są media społecznościowe, portale, które sobie pozwalają często na rzeczy wyjątkowo niesympatyczne, nieprzyjemne” – twierdzi wicemarszałek Sejmu. Jego zdaniem obecnie część osób mieniących się dziennikarzami wykorzystuje swoją pozycję do ” pomówień czy nieuzasadnionych oskarżeń”.

W sobotę PiS opublikował na swojej stronie internetowej nowy program wyborczy, w którym znalazł się postulat uregulowania zawodu dziennikarza. Partia Jarosława Kaczyńskiego domaga się w nim stworzenia samorządu zawodowego dziennikarzy, aby dbał on o „standardy etyczne i zawodowe”. Szczegóły nie zostały jednak jak dotąd przedstawione, stąd ów postulat wzbudza dużo kontrowersji.

Na podstawie: polskieradio.pl, dorzeczy.pl, rp.pl.