Organizacja charytatywna Oxfam wyliczyła, że pięciu najbogatszych ludzi świata w ciągu zaledwie trzech lat podwoiło swój majątek. Wzywa ona z tego powodu do ograniczenia władzy korporacji, wprowadzenia maksymalnych pensji dyrektorów i prezesów oraz sprawiedliwych podatków.

Oxfam przyjrzało się majątkowi właściciela Tesli Elona Muska, założyciela Amazona Jeffa Bezosa, szefa LVMH Bernarda Arnaulta, założyciela Oracle Larry’ego Ellisona i finansisty Warrena Buffetta. Tylko od marca 2020 do października 2023 roku wartość ich aktywów wzrosła z 405 miliardów dolarów do 869 miliardów.

W obecnym systemie zaledwie jeden proc. całej światowej populacji posiada 43 proc. wszystkich globalnych aktywów finansowych, a utrzymanie dotychczasowych trendów będzie oznaczało, że w ciągu najbliższej dekady na świecie pojawi się pierwszy bilioner.

W związku z szybkim wzrostem majątku miliarderów, Oxfam proponuje szereg rozwiązań mających zmniejszyć pogłębiające się nierówności między miliarderami i resztą światowej populacji. Wśród nich znajduje się rozbicie monopoli, limity zarobków prezesów i dyrektorów czy międzynarodowy podatek od nadmiernych zysków.

Na podstawie: cnbc.com, forsal.pl.