Władze francuskiej partii Republika Naprzód! uruchomiły specjalną platformę internetową, której celem ma być nauczenie szeregowych członków tego, jak powinni oni radzić sobie z krytyką tamtejszego rządu i jego polityki. Ugrupowanie prezydenta Emmanuela Macrona tym samym przygotowuje swoich działaczy na wielką debatę narodową, zapowiedzianą przez swojego lidera podczas orędzia będącego reakcją na protesty „żółtych kamizelek”.

Kanał informacyjny LCI poinformował, że specjalna platforma internetowa została uruchomiona właśnie dzisiaj, a zamieszczane na niej treści są skierowane do aktywnych działaczy prezydenckiej partii Republika Naprzód! (L’REM). Władze ugrupowania przypominają więc swoim członkom, iż są oni przede wszystkim „obywatelami idącymi na spotkanie z innymi obywatelami”, przy czym powinni oni podejmować rozmowę jedynie z osobami rzeczywiście chcącymi wymieniać się opiniami.

Ponadto partia Macrona instruuje własnych działaczy, aby reagując na krytykę jego rządów przypominali oni rozmówcom, iż to nie sam prezydent odpowiada za obecną sytuację Francji, ale została ona „odziedziczona po czterdziestu latach złych wyborów”. Zwykli Francuzi muszą więc zostać zachęceni do dialogu i przekonani, że „nadszedł czas porzucenia przemocy, zaś wszyscy obywatele powinni uczestniczyć w opracowaniu nowych rozwiązań”.

Aktywiści L’REM mają także walczyć z tak zwanymi fake newsami, pytając się głównie swoich rozmówców, czy widzieli zjawisko o jakim opowiadają na swoje własne oczy. Przykładem ma być choćby krążąca informacja o możliwości podniesienia podatku od nieruchomości, lecz do fałszywych wiadomości zaliczono również doniesienia o pogardliwym stosunku Macrona wobec francuskich obywateli.

Szkolenie ma przygotować działaczy partii Macrona do debaty narodowej na temat systemu podatkowego i społeczno-ekonomicznego. Do rozmów o przyszłości kraju zaprosił Francuzów sam prezydent, który właśnie w ten sposób odpowiedział w ubiegłym tygodniu na protesty „żółtych kamizelek”, sprzeciwiających się jego reformom gospodarczym.

Na podstawie: valeursactuelles.com.

Zobacz również: