wielkanoc-palestynaNa Starym Mieście w Jerozolimie odbyły się tradycyjne obchody Wielkanocy w Ziemi Świętej. Tym razem w uroczystościach wzięła udział mniejsza liczba osób, co jest związane z ograniczeniami nałożonymi przez izraelskie władze, krytykowanymi przez bliskowschodnich hierarchów kościelnych.

Obchody świąt wielkanocnych na Ziemi Świętej rozpoczęły się już tydzień temu podczas tradycyjnej procesji w Niedzielę Palmową, obchodzoną na pamiątkę wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy przed jego ukrzyżowaniem. W sobotę w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie odbyła się tradycyjna Wigilia Paschalna, której przewodniczył patriarcha łaciński Fouad Twal. Kolejne uroczystości odbyły się w niedzielę na Starym Mieście w Jerozolimie, gromadząc jednak dużo mniejszą liczbę pielgrzymów niż w poprzednich latach.

Ma to związek z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie, a także ograniczeniami wprowadzonymi przez izraelskie władze po ostatnich miesiącach starć z Palestyńczykami. Działania Izraela skrytykował Jamal Khader, palestyński ksiądz i dziekan Uniwersytetu w Betlejem, który oskarżył syjonistyczne władze o naruszanie wolności wyznania i specjalne zapobieganie dostępu palestyńskich chrześcijan do miejsc ich kultu.

Na podstawie: maannews.com.