Jeszcze w tym roku na wschodnią ścianę wydziału filologicznego Uniwersytetu Śląskiego powróci płaskorzeźba przedstawiająca Orła Piastowskiego. Rekonstrukcja przedwojennego dzieła Stanisława Szukalskiego powstanie dzięki staraniom specjalnie zawiązanego w tej sprawie komitetu, który podjął stosowne działania w lutym 2010 r.

Jak powiedział w wywiadzie dla portalu mmsilesia.pl przewodniczący Społecznego Komitetu Odtworzenia Płaskorzeźby Orła Piastowskiego, po dwóch latach starań komitet otrzymał wsparcie rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz zdobył środki potrzebne do odtworzenia Orła na ścianie UŚ. Póki co, członkowie komitetu nie zdradzają kto podejmie się wykonania rekonstrukcji, jednak zapewniają, że z całą pewnością będzie ona zrealizowana według projektu Stanisława Szukalskiego.

Stanisław Szukalski, ps. art. Stach z Warty, zasłynął jako wybitny rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant, oraz założyciel  grupy artystycznej Szczep Rogate Serce, czerpiącej inspiracje z dziedzictwa dawnej słowiańszczyzny. Pomnik orła na ścianie UŚ stworzył na zlecenie władz administracyjnych województwa śląskiego w 1938 roku i był on wówczas jedynym dziełem w Polsce, eksponowanym na otwartej przestrzeni. Płaskorzeźba została zniszczona rok później, w trakcie okupacji hitlerowskiej.

na podstawie: mmsilesia.pl