free_palestineOrganizacja Wyzwolenia Palestyny skrytykowała wyniki wyborów w Izraelu, gdzie ponownie zwyciężyło ugrupowanie premiera Benjamina Netanjahu. Palestyńczycy uważają, że polityka prowadzona przez polityka Likudu, będzie prowadzić do dalszej eskalacji ekstremizmu i przemocy.

Hanan Ashrawi z Komitetu Wykonawczego OWP oświadczył, że wyniki wyborów w Izraelu są naturalnym następstwem polityki Netanjahu, który przez kolejne kadencje swojego urzędowania siał strach, wrogość i nieufność, przenosząc dyskurs polityczny na poziom rasowych skrajności. OWP uważa działania premiera Izraela za dalsze podsycanie ekstremizmu i przemocy w regionie Bliskiego Wschodu, a system tego państwa przyczynia się do jego izolacji i delegitymizacji.

OWP twierdzi, że w tej sytuacji obowiązkiem społeczności międzynarodowej i jej instytucji w postaci Międzynarodowego Trybunału Karnego, jest ukrócenie bezkarności Izraela oraz planów Netanjahu. Główny negocjator OWP Saeb Erekat powiedział, iż wyniki wyborów przyniosły sukces Likudowi dzięki poparciu dla rozbudowy żydowskich osiedli, rasizmu, apartheidu i ograniczenia podstawowych praw człowieka dla Palestyńczyków. Stąd strona palestyńska wzywa społeczność międzynarodową do wzmożenia wysiłków w celu umiędzynarodowienia walk o godność i wolność Palestyńczyków.

Przewodniczący OWP i prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas powiedział natomiast, że jest gotów rozmawiać z każdym rządem Izraela, który akceptuje powstanie dwóch niezależnych państw.

na podstawie: maannews.com/en