Saudi-Forces-2Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ban Ki-moon, po raz kolejny wezwał do zakończenia działań zbrojnych na terytorium Jemenu. W wyniku bombardowań prowadzonych przez Arabię Saudyjską ginie bowiem coraz więcej cywilów.

Ban Ki-moon w opublikowanym oświadczeniu wezwał wszystkie strony konfliktu w Jemenie do natychmiastowego zakończenia wszystkich działań zbrojnych w tym kraju, a także do powrotu do rozmów pokojowych, które były nadzorowane przez specjalnego wysłannika ONZ do tego kraju. Według sekretarza ONZ, skonfliktowane strony powinny w większym stopniu troszczyć się o bezpieczeństwo ludności cywilnej, przestrzegając przy tym swoich zobowiązań wynikających z międzynarodowych porozumień humanitarnych.

Apel sekretarza generalnego ONZ jest związany z intensyfikacją ataków ze strony lotnictwa Arabii Saudyjskiej. W ostatnim bombardowaniu zginęło bowiem dziewięciu cywilów, w tym dzieci. Poza tym Saudyjczycy przeprowadzają blisko 50 nalotów dziennie.

Konflikt w Jemenie trwa od końca marca 2015 r. Celem saudyjskich nalotów często są obiekty cywilne, stąd zniszczona jest już niemal cała jemeńska infrastruktura szpitalna.

Na podstawie: presstv.ir.