Polski rynek mieszkaniowy nie od dzisiaj jest jednym z głównych problemów zwłaszcza młodego pokolenia Polaków, mających trudność ze znalezieniem własnych „czterech kątów”. Portal Onet.pl zaczął jednak zauważać go dopiero wraz z przyjazdem do Polski ukraińskich uchodźców. Serwis pisze więc o problemach Ukraińców głównie z wysokimi czynszami za wynajem mieszkania.

Rząd Mateusza Morawieckiego na mocy uchwalonych wiosną przepisów ustanowił wsparcie dla Polaków przyjmujących w swoich domach uchodźców z Ukrainy. Wsparcie dla pierwszej ich fali skończyło się jednak z dniem 1 lipca, dlatego teraz można otrzymać pieniądze jedynie za zakwaterowanie osób przyjeżdżających do naszego kraju po tym terminie.

Onet.pl pochyla się więc nad sytuacją ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Polski w poprzednich miesiącach. Mają oni mieć problem głównie z wysokimi czynszami. Od czasu wybuchu wojny wynajem od prywatnych właścicieli stał się wyjątkowo drogi. Ukraińcy narzekają tym samym na kwoty pokroju 3 tys. zł za miesiąc użytkowania mieszkania.

Poza tym właściciele lokali nie chcą użyczać ich w perspektywie długoterminowych, a także niechętnie widzą ukraińskie rodziny z dziećmi. Niektórzy po prostu nie chcą zaś wynajmować swoich mieszkań obcokrajowcom, choć ma to wynikać głównie z wadliwych przepisów prawnych.

Co ciekawe, Onet w swoim tekście pisze także o przypadkach wyrzucania z „czterech kątów” Polaków, aby wynająć je Ukraińcom „za kosmiczne pieniądze”.

Serwis podkreśla, że ceny za wynajem mieszkań znacznie podskoczyły od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. Tylko w kwietniu były one wyższe o blisko 10 proc. niż miało to miejsce w marcu. Zmniejszyła się również liczba dostępnych lokali, która w ciągu miesiącu stopniała o blisko 65 proc.

Na podstawie: onet.pl.