Trzydzieści tysięcy dolarów odszkodowania otrzyma „niebinarna osoba”, która pracowała w jednej z restauracji w Kanadzie. Miała on być dyskryminowana w swoim miejscu pracy, bo jeden z zatrudnionych wraz z pracodawcą nie używał wobec niej odpowiednich zaimków. W ten sposób niejaki Jessie Nelson miał być prześladowany za swoją „transpłciowość”.

Wyrok w sprawie o dyskryminację wydał Trybunał Praw Człowieka w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Stwierdził on, że przedsiębiorca i kierownik restauracji dopuścili się dyskryminacji Nelsona w miejscu pracy. Nie używali oni bowiem odpowiednich zaimków wobec „niebinarnego” kelnera, choć ten wyraźnie zaznaczył, iż powinni zwracać się do niego właśnie w ten sposób.

Zamiast tego słyszał on w restauracji w mieście Gibsons zwroty takie jak „kochanie”, mające być celową prowokacją ze strony kierownika lokalu. Dodatkowo na jednym ze spotkań z udziałem reszty pracowników, Nelson miał zaproponować, aby używać „neutralnych płciowo” zwrotów również wobec klientów Buono Osterii. Wywołało to jednak niechęć jego kolegów z pracy.

Cztery dni później właściciel lokalu, Ryan Kingsberry, zadzwonił do „niebinarnej osoby” i poinformował ją o zwolnieniu z pracy. Nelson miał być zbyt wojowniczy w swoich stwierdzeniach, a także nie pasował do reszty zespołu z powodu swoich ekstrawaganckich propozycji. Restauracja utrzymywała zresztą przed Trybunałem, że zwolniony pracownik miał dopuszczać się niesubordynacji.

Sędziowie uznali ostatecznie, że restauracja nie zrobiła wystarczająco dużo, aby zażegnać konflikt pomiędzy Nelsonem a kierownikiem lokalu Brianem Gobellem. Dodatkowo to on sam zaogniał sytuację, ponieważ nie zwracał się do „osoby niebinarnej” zgodnie z jej oczekiwaniami.

Trybunał Praw Człowieka w Kolumbii Brytyjskiej nie tylko przyznał „transpłciowemu” pracownikowi 30 tysięcy dolarów odszkodowania, ale ponadto nakazał restauracji wprowadzenie odpowiednich zmian w regulaminie. Mają one zobowiązywać kierownictwo i zatrudnionych w lokalu do zwracania się do innych osób poprzez odpowiednie zaimki osobowe.

Na podstawie: hcamag.com, vancouversun.com.