norhoferAustriacki parlament zdecydował, że nowa głowa państwa zostanie zaprzysiężona dopiero pod koniec stycznia 2017 roku. Sama powtórka drugiej tury wyborów prezydenckich ma odbyć się w grudniu, ponieważ po raz kolejny stwierdzono nieprawidłowości związane z przygotowaniem głosowania.

Parlamentarzyści ustalili, że nowy prezydent Austrii zostanie zaprzysiężony 26 stycznia 2017 r., choć powtórka drugiej tury wyborów prezydenckich odbędzie się 4 grudnia. Zwłoka ma mieć związek z chęcią zapewnienia organom wyborczym wystarczającego czasu na zbadanie ewentualnych zastrzeżeń do procesu głosowania, aby nie powtórzyły się wydarzenia z maja tego roku, kiedy z powodu naruszeń unieważniono drugą turę rywalizacji pomiędzy Norbertem Hoferem z narodowo-konserwatywnej Wolnościowej Partii Austrii oraz popieranym przez lewicę. Alexandrem Van der Bellenem.

Pierwotnie powtórna druga tura prezydenckiej elekcji miała odbyć się na początku października, jednak została ona ponownie przełożona. Powodem tej decyzji były wadliwe koperty do głosowania, które miały rozpadać się po ich zaklejeniu i tym samym tracić urzędową wartość.

Druga tura majowych wyborów prezydenckich w Austrii została unieważniona po protestach ze strony sztabu Norberta Hofera. Austriacki sąd konstytucyjny uznał na początku lipca, że doszło do nieprawidłowości w liczeniu głosów korespondencyjnych w kilkunastu okręgach kraju.

Na podstawie: thelocal.at, polskieradio.pl.