Niezwykle niskie bezrobocie w amerykańskim stanie Iowa spowodowało podwyżki płac, poprawę warunków pracy, zwiększoną liczbę szkoleń oferowanych przez tamtejsze przedsiębiorstwa, a także przywrócenie na rynek pracy osób nie mogących wcześniej liczyć na jakiekolwiek zatrudnienie. Przechylenie równowagi z interesów pracodawców na pozycję pracowników było możliwe między innymi dzięki polityce imigracyjnej amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który ograniczył napływ obcokrajowców do Stanów Zjednoczonych.

Na sytuację powstałą w stanie Iowa zwrócił uwagę magazyn „The Atlantic Monthly”, który powołuje się między innymi na wypowiedzi lokalnych przedsiębiorców. Współwłaściciel jednej z sieci pizzerii twierdzi więc, że niezależnie od miejsca w którym pracował, zawsze miał na biurku stos aplikacji od osób chcących sobie dorobić dzięki pracy w gastronomii, stąd też zawsze mógł zadzwonić do któregoś z zainteresowanych i zawsze spotykał się z pozytywnym odzewem. Obecnie sytuacja jednak się zmieniła, dlatego musi konkurować o pracowników płacą i warunkami pracy.

Wąski rynek pracy w Iowa zmusił pracodawców także do oferowania dodatkowych szkoleń, docierania do nowych źródeł zasobów ludzkich, a także do przyjmowania wniosków od pracowników, których nie zatrudniliby wcześniej. W tym ostatnim przypadku chodzi o osoby mające za sobą epizod więzienny. Kiedy nie brakowało rak do pracy, pracodawcy nie byli tymczasem w ogóle zainteresowani byłymi więźniami.  Ogółem w ciągu ostatnich dziesięciu lat zarobki w Iowa wzrosły o blisko jedną czwartą, przy czym dalej nie są one zbyt wysokie.

Portal Breitbart News zauważa, że poprawa sytuacji na rynku pracy w Iowa jest między innymi efektem polityki imigracyjnej amerykańskiego prezydenta, ponieważ Trump obiecywał w kampanii wyborczej zwiększenie zatrudnienia wśród Amerykanów. Z tego powodu zahamował on napływ do USA taniej siły roboczej, o czym „The Atlantic Monthly” nie wspomniał ze zrozumiałych powodów – gazeta należy bowiem do wdowy po Steve’ie Jobsie, która prowadzi kampanię na rzecz zwiększenia liczby imigrantów.

Na podstawie: breitbart.com.