Blisko 1,2 miliarda dolarów będą kosztowały Niemców kolejne odszkodowania za Holokaust. Pieniądze te mają trafić przede wszystkim do Żydów, ale wypłatami będzie objętych także kilka tysięcy Ukraińców. Dodatkowo pierwszy raz władze w Berlinie zdecydowały się na konkretne dofinansowanie edukacji na temat wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Organizacje zajmujące się żydowskimi roszczeniami ogłosiły w czwartek, że niemiecki rząd w przyszłym roku wypłaci `1,2 mld euro mieszkającym na całym świecie ocalałym z Holokaustu. Część z funduszu będzie przekazana także na nagłe potrzeby blisko 8,5 tys. Ukraińców, którzy także mieli przeżyć Holokaustu.

Nowe zobowiązania niemieckich władz zostały zapowiedziane w czasie obchodów 70-lecia tzw. porozumień luksemburskich. To właśnie na ich mocy Niemcy wypłaciły do 2021 roku blisko 80 mld euro odszkodowań głównie na żydowskich ofiar II wojny światowej.

Pierwszy raz Niemcy przekazali również konkretne środki na edukację o Holokauście. W tym roku przekażą na ten cel 10 mln euro, w przyszłym 25 mln, za dwa lata 30 mln, z kolei za trzy blisko 35 mln euro.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz, przemawiając na uroczystościach w Muzeum Żydowskim w Berlinie, podkreślił, że porozumienia luksemburskie miały fundamentalne znaczenie dla kwestii reparacji. Jednocześnie „nie mogą spłacić ciężkiej winy, którą Niemcy wzięły na siebie”.

Na podstawie: washingtonpost.com.