afd-Muzułmańska i turecka społeczność w Niemczech jest zaniepokojona ostatnimi wynikami narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec w ostatnich wyborach regionalnych. Część z nich porównuje nawet ugrupowanie eurosceptyków do partii Adolfa Hitlera.

Gökay Sofuoglu, przewodniczący Wspólnoty Tureckiej w Niemczech i działacz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), wyraził oburzenie ostatnimi wynikami narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD) w wyborach regionalnych w landach Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynacie oraz Saksonii-Anhalt. Sofuoglu wezwał wszystkie ugrupowania reprezentowane w parlamencie Badenii-Wirtembergii, aby zablokowały nominację działacza AfD na stanowisko wiceprzewodniczącego landtagu.

Centralna Rada Muzułmanów w Niemczech uważa natomiast, że władze powinny skupić się bardziej na walce z rasizmem, aby w kraju nie rozwijały się ugrupowania „skrajnej prawicy”. Przedstawiciele Rady wyrazili jednocześnie zadowolenie z dużej mobilizacji wyborczej wśród muzułmanów, dzięki czemu społeczność turecka będzie bardziej reprezentowana w samorządach niż kiedykolwiek. Szef Rady Aiman Mazyek porównał natomiast AfD z NSDAP Adolfa Hitlera.

Na podstawie: jungefreiheit.de.