refugermanPeter Altmaier, minister do spraw nadzwyczajnych w rządzie Angeli Merkel, zapowiedział ściąganie do Niemiec każdego miesiąca blisko 500 imigrantów, którzy przebywają obecnie na terenie Włoch. Polityk chadecji chciałby tym samym dać przykład innym krajom, aby zaakceptowały kwoty uchodźców.

Działacz niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej uczestniczył w obchodach Dnia Jedności Niemiec, które odbyły się w ambasadzie tego kraju w Rzymie. Altmaier zapewnił, że jego państwo solidaryzuje się z Włochami, stąd podjęło ono decyzję o przyjmowaniu każdego miesiąca 500 imigrantów, którzy przebywają obecnie na włoskim terytorium. Szef urzędu kanclerskiego i minister do spraw nadzwyczajnych dodał, iż Niemcy chcą tym samym dać przykład innym krajom Unii Europejskiej, aby w ramach unijnej solidarności zaakceptowały one kwoty uchodźców proponowane przez Komisję Europejską.

Dane z końca września wskazują, iż do Włoch w tym roku przybyło blisko 132 tys. osób ubiegających się o udzielenie im azylu na terenie UE. W tym miesiącu łodziami do włoskiego wybrzeża przybyło już natomiast 12 tys. osób, które najczęściej przedostają się do tego kraju z Libii.

Na podstawie: jungefreiheit.de.