Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego złożył wniosek o aresztowanie przedstawicieli władz Izraela oraz dwóch liderów palestyńskiego Hamasu. Syjonistyczny premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Jakow Gallant są oskarżani o dokonanie zbrodni wojennych w Strefie Gazy, między innymi poprzez celowe wywoływanie głodu i umyślne powodowanie cierpienia palestyńskiej ludności.

Według Karima Khana, władze w Tel Awiwie miały prawo podejmować działania zmierzające do ochrony swojego terytorium. Nie mogą jednak łamać z tego powodu międzynarodowych konwencji humanitarnych.

Tymczasem Netanjahu i Gallent dopuścili się ich wielokrotnego naruszenia. Prokurator Trybunału w Hadze zarzuca im doprowadzenie do głodu jako metody działań wojennych, umyślne powodowanie cierpienia u ludności cywilnej oraz poważnych obrażeń i śmierci u atakowanych Palestyńczyków.

Khan podkreślił, że zgodnie z prawem humanitarnym, syjoniści powinni dopuścić transporty z pomocą do potrzebującej palestyńskiej ludności. Inaczej będą dalej popełniać przestępstwa określone przez Statut Rzymski.

Liderzy palestyńskiego Hamasu zostali z kolei oskarżeni o „zakrojone i systematyczne” ataki na obszary zamieszkiwane przez izraelską ludność. W ich przypadku również prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wnioskuje o aresztowanie.

Na podstawie: reuters.com, aljazeera.com.