Premier Mateusz Morawiecki zarzucił Norwegii „pośrednie żerowanie” na wywołanej przez Rosję wojnie na Ukrainie. Wezwał więc zwłaszcza młodych Polaków, aby pisali do swoich znajomych Norwegów i przekonywali ich do podzielenia się zyskami ze sprzedaży ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

W sobotę szef rządu uczestniczył w forum dyskusyjnym w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego. Podczas sesji pytań i odpowiedzi mówił między innymi o Norwegii, która jako „małe pięciomilionowe państwo” ma osiągnąć w tym roku rekordowe zyski.

Zdaniem Morawieckiego mają one przekroczyć blisko sto miliardów, bo Norwegia „pośrednio żeruje” na wojnie wywołanej przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Tym samym zwiększa swoje dochody z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego.

Właśnie dlatego premier zaapelował do młodych ludzi, aby „pisali do swoich przyjaciół w Norwegii” i apelowali o podzielenie się przez Norwegię zyskami ze sprzedaży surowców energetycznych. Dodał przy tej okazji, że działania Norwegów nie są „normalne” i „sprawiedliwe”.

Na podstawie: dziennik.pl, polsatnews.pl.