Rok temu o tej porze w najlepsze trwała promocja rządowego programu „Polski Ład”. Ostatecznie rządzący od kilku miesięcy wycofują wprowadzone przez siebie rozwiązania, a premier Mateusz Morawiecki przyznał się do fiaska tej koncepcji. Jego zdaniem zawarte w programie rozwiązania podatkowe są problematyczne dla księgowych i przedsiębiorców.

Premier wziął udział w podcaście prowadzonym przez firmę „Przygody Przedsiębiorców”. Został w nim między innymi zapytany o swoją ocenę realizacji „Polskiego Ładu”, a przede wszystkim o jego praktyczne funkcjonowanie. Okazuje się, że Morawiecki przyznał się do niepowodzenia programu promowanego przez wiele miesięcy przez jego gabinet.

Rządzący nazywali go wręcz jedną ze swoich kluczowych reform gospodarczych, roztaczając wizję niebotycznych korzyści praktycznie dla wszystkich podatników. Tymczasem szef rządu ocenił praktyczne funkcjonowanie „Polskiego Ładu” źle.

Według Morawieckiego „pewne kwestie nie zostały we właściwy sposób ocenione”, dlatego program stał się „mitręgą” dla księgowych i przedsiębiorców. Powinni oni mieć zaś „prawo do prostoty”, stąd też rząd obecnie ma pracować nad uproszczeniem systemu podatkowego.

Wprowadzone w ramach „Polskiego Ładu” zmiany były więc źle zorganizowane. Premier uważa jednak, że wszelkie duże reformy wiążą się z podobnym ryzykiem.

Z drugiej strony Morawiecki wymienił także pozytywne aspekty programu, w tym głównie podniesienie kwoty wolnej od podatku. Została ona bowiem podniesiona do kwoty 30 tys. złotych. Ponadto już w przyszłym miesiącu podatek PIT zostanie obniżony z 17 do 12 proc.

Na podstawie: rmf24.pl, youtube.com.

fot. flickr.com / KPRM