Grupa kilkudziesięciu młodych ludzi ustawiła we francuskim Bordeaux tradycyjną choinkę. Świąteczne drzewko zostało ustawione w sąsiedztwie szklanej atrapy, ustawionej przez miasto pod wpływem postulatów tamtejszych ekologów. Przedstawiciele miasta zapowiedzieli usunięcie choinki, a także ukaranie inicjatorów akcji.

Burmistrz Bordeaux Pierre Hurmic z partii Europa Ekologia – Zieloni zapowiedział kilka tygodni temu, że dla uczczenia Bożego Narodzenia na miejskim rynku nie pojawi się już więcej „martwe drzewo”. Lokalny samorząd zamiast tradycyjnej choinki umieścił w centrum miasta atrapę ze szkła i stali za 130 tys. euro, która ma nadawać się do użytku przez co najmniej pięć kolejnych lat.

W sobotę na miejskim rynku pojawiła się grupa około trzydziestu młodych ludzi. Ustawili oni kilka metrów dalej prawdziwe drzewko bożonarodzeniowe, liczące sobie blisko trzy metry. Przechodnie byli zachęcani przez młodzież do wieszania dekoracji na choince.

Ratusz w Bordeaux już zapowiedział podjęcie działań przeciwko inicjatywie na rzecz tradycyjnej choinki. Ma ona zostać usunięta, natomiast inicjatorzy akcji zostaną odnalezieni i ukarani. Lewicowe władze miasta twierdzą bowiem, że postępują w taki sam sposób wobec wszystkich niezgłoszonych wcześniej manifestacji.

Na podstawie: valeursactuelles.com, sudouest.fr.