afdTrybunał Konstytucyjny Turyngii uznał, że minister tego landu, Dieter Lauinger z Zielonych, naruszył zasadę neutralności wymaganą od członków lokalnych rządów. Agitował on bowiem przeciwko demonstracji narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec.

Regionalny minister został pozwany przed Trybunał Konstytucyjny Turyngii przez przedstawicieli narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Dieter Lauinger będący działaczem partii Zieloni/Związek’90 w ubiegłym roku agitował przeciwko demonstracji AfD w Erfurcie. Powiedział wówczas, że każda osoba biorąca udział w podobnym wydarzeniu przykłada rękę do ewentualnych skutków propagandy narodowych konserwatystów. Zdaniem lokalnego Trybunału Konstytucyjnego, minister w lokalnym rządzie naruszył tym samym zasadę neutralności, którą powinny kierować się osoby zajmujące podobne stanowiska.

Björn Hocke, przewodniczący grupy AfD w landtagu Turyngii, wyraził zadowolenie z decyzji Trybunału uznając ją za zwycięstwo rządów prawa. Według samorządowca, to sygnał dla władz na czele z kanclerz Angelą Merkel, które powinny zachować neutralność i powstrzymać się przed kolejnymi niedemokratycznymi zachowaniami.

Podobną sprawę w ubiegłym roku rozpatrzył Federalny Trybunał Konstytucyjny. Po jego interwencji federalna minister edukacji Johanna Wanka z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) usunęła informację prasową swojego resortu atakującą AfD.

Na podstawie: jungefreiheit.de, welt.de.