merkelChadecka kanclerz Angela Merkel wezwała Niemców do większej otwartości na imigrantów przebywających do kraju. Podczas obchodów pięćdziesiątej rocznicy otwarcia niemieckiego rynku pracy dla obcokrajowców, Merkel podkreśliła ich wkład w rozwój kraju.

We wtorek w Berlinie odbyła się impreza „60 lat gastarbeiterów w Niemczech”, która upamiętniła podpisanie w 1955 r. pierwszej umowy dotyczącej rekrutacji pracowników najemnych do Niemiec. W kolejnych latach ówczesne zachodnie Niemcy podpisały kilka kolejnych dokumentów z krajami z Europy i poza jej terenów, dzięki którym do Niemiec mogli przybyć pracownicy najemni, którzy mieli w założeniu obsadzić puste miejsca pracy, powstałe dzięki gwałtownemu rozwojowi kraju.

Podczas imprezy kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że Niemcy zawdzięczają obcokrajowcom rozwój państwa opiekuńczego, lecz także wzbogacenie kraju ich kulturą. Choć rozwijanie się w niemieckim społeczeństwie nie jest łatwe, zdaniem Merkel Niemcy powinni być bardziej otwarci na imigrantów przybywających do tego kraju. Przy okazji kanclerz podziękowała federacjom przedsiębiorców i związkom zawodowym za zapewnienie kompleksowego spojrzenia na problemy imigrantów.

Tymczasem minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière poinformował, że do końca listopada w Niemczech zarejestrowano blisko milion osób ubiegających się o azyl.

Na podstawie: jungefreiheit.de, sueddeutsche.de, welt.de.