Agencja pracy Gremi Personal prognozuje, że w ciągu najbliższych lat do naszego kraju przyjedzie jeszcze więcej imigrantów z Indii, Uzbekistanu i Gruzji. Zwolennicy masowej imigracji nie ukrywają, że przedsiębiorstwa w Polsce mają problem z rekrutacją Ukraińców, którzy wybrali dużo lepsze warunki pracy oferowane przez Niemcy.

Według Gremi Personal do Polski przybywa na dłuższy czas coraz więcej obcokrajowców. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pod koniec października 2023 roku opłacało blisko 1,3 mln cudzoziemców, a więc o ponad 61 tys.więcej niż na koniec 2022 roku.

Masowa imigracja miała miejsce zwłaszcza po ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Bardzo szybko Ukraińcy wybrali jednak wyjazdy do Niemiec, dlatego już od sierpniu 2022 roku liczba zarejestrowanych Ukraińców w tym kraju zwiększyła się o 410 tys., z kolei w Polsce spadła o prawie 350 tys.

Lobby przedsiębiorców w Polsce nie ukrywa nawet, że ukraińscy imigranci wyjechali za naszą zachodnią granicę w poszukiwaniu lepszych warunków pracy. W Niemczech mogą bowiem liczyć na czterokrotnie wyższe zarobki, a także lepsze świadczenia socjalne i pomoc medyczną.

Kolejnych tanich pracowników polscy przedsiębiorcy będą więc poszukiwać w coraz bardziej egzotycznych miejscach. Gremi Personal twierdzi, że w ciągu najbliższych dwóch lat nasz kraj będą licznie zasiedlać Hindusi, Uzbecy i Gruzini. Agencja prasy liczy zwłaszcza na ułatwienia w ich zatrudnianiu na dłuższy czas.

Na podstawie: pap.pl, polskieradio.pl.

Zobacz również: