„- Nie mamy innego domu prócz Palestyny i innej ziemi niż palestyńskiej. Nie zaakceptujemy innego domu i innej ziemi” – powiedział prezydent Autonomii Palestyńskiej na forum ONZ w Nowym Jorku. Jednocześnie wezwał on do kresu okupacji ziem palestyńskich przez Izrael, która trwa już od roku 1948.

Abbas wezwał tym samym najważniejszy organ Zgromadzenia Ogólnego ONZ, czyli Radę Bezpieczeństwa, do podjęcia w tej sprawie adekwatnej rezolucji. Mahmud Abbas zapowiedział również złożenie w ONZ wniosku o podniesienie statustu Autonomii Palestyńskiej z „podmiotu obserwatora” na „państwo obserwator”, którym jest między innymi Watykan. Spodziewać się można jednak kategorycznego sprzeciwu ze strony Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Izraela.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej podniósł także inny wątek, w którym oskarżył on Izrael o państwowy terror i czystki etniczne na Palestyńczykach. Upublicznił zgromadzone dane, których treść mówi o ponad pół tysiącu ataków osadników izraelskich na Palestyńczyków, dodatkowo Izrael zniszczył 5000 domów i pozbawił dachu nad głową ponad 7000 ludzi. Mimo atmosfery zastraszenia i okupacji, Palestyńczycy nie zrezygnują z walki o swoje niepodległe państwo.

na podstawie: PAP