Prezydent francuskiego regionu Owernia-Rodan-Alpy, Laurent Wauquiez, od dłuższego czasu próbuje walczyć z przestępczością w Lyonie. Grégory Doucet, ekologiczny burmistrz trzeciego największego miasta Francji, woli jednak wydać oferowane mu na ten cel pieniądze w inny sposób. A dokładniej na budowę „integracyjnych” toalet publicznych.

Jesienią ubiegłego roku Renaud Pfeffer, wiceprezydent ds. bezpieczeństwa regionu Owernia-Rodan-Alpy, wystosował list zawierający ofertę dofinansowania miasta Lyon w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Blisko milion euro miał zostać zainwestowany w nowe kamery monitoringu oraz w sprzęt dla straży miejskiej.

Przez wiele miesięcy rada miasta wraz z ratuszem nie odpowiadały na propozycję złożoną przez centroprawicowe władze regionu. Dopiero teraz odniósł się do niej burmistrz Lyonu, Grégory Doucet z ugrupowania Europa Ekologia – Zieloni.

Przede wszystkim chwalił on swoje dotychczasowe działania, polegające głównie na uruchomieniu „wysoce wydajnych” kamer do nadzoru wideo, dofinansowaniu zakupu i konserwacji sprzętu oraz stałej współpracy z policją miejską i policją krajową. Nie widzi więc potrzeby zakupu dodatkowego monitoringu.

Zamiast tego Doucet chciałby w inny sposób spożytkować wspomniany milion euro. Jednym z jego sztandarowych inwestycji miałoby być wybudowanie „integracyjnych” toalet publicznych, aby w ten sposób „zrównoważyć wykorzystywanie przestrzeni publicznej przez kobiety i mężczyzn”.

Na podstawie: valeursactuelles.com.