muslims-latviaŁotewskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że wśród społeczności muzułmańskiej w tym kraju widać oznaki coraz większej radykalizacji. W ostatnim czasie na Łotwie odnotowano kilka przypadków konwersji na islam.

Normunds Mezviets z łotewskiej policji bezpieczeństwa powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że społeczność muzułmańska w tym kraju wpisuje się w europejski trend radykalizacji nastrojów. Policjant podkreślił, że liczba wyznawców islamu na Łotwie jest mała w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej, jednak co roku służby są w stanie zidentyfikować kilka osób mających skłonność do sympatyzowania z muzułmańskim ekstremizmem, a ważną rolę w tym procederze odgrywa sieć internetowa.

Kilka osób w ciągu ostatniego roku miało wyrazić chęć przystąpienia do struktur Państwa Islamskiego, a podobna liczba dokonała konwersji na islam. Od dziesięciu lat pod obserwacją łotewskich służb znajduje się również były szef Islamskiego Centrum Kultury Łotwy, który po podróży do Arabii Saudyjskiej znacząco zradykalizował swoje poglądy.

Jednocześnie Łotysze nie mają problemu z politycznymi ekstremistami. Radykalna lewica porównywalna do zachodnioeuropejskiej właściwie nie istnieje, a wśród prawicy jedynie parę grup liczy sobie więcej niż dziesięć osób.

Na podstawie: baltictimes.com.