no-gayMinister spraw zagranicznych Łotwy, Edgars Rinkēvičs, przyznał się do swojej homoseksualnej orientacji. Polityk centroprawicowej partii Jedność, uczynił to na Twitterze, gdzie zyskał m.in. aprobatę marszałka Radosława Sikorskiego.

Rinkēvičs napisał na Twitterze, że z dumą ogłasza swoją homoseksualną orientację. Jednocześnie spodziewa się „megahisterii” z tego powodu, lecz będzie walczył o równe prawa dla wszystkich typów związków na Łotwie. Polityk centroprawicowej Jedności (Vienotība), jest pierwszym łotewskim politykiem, który przyznał się do skłonności homoseksualnych.

Polityk doczekał się głosów wsparcia z zagranicy. Marszałek Radosław Sikorski napisał, iż jest dumny z posiadania podobnych znajomości. Rinkēvičs został też pochwalony za „odwagę” m.in. przez estońskiego prezydenta Toomasa Hendrika Ilvesa i swojego litewskiego odpowiednika, Linsa Linkevičsa.

Łotysz doczekał się również pochlebnej opinii ze strony wpływowego dziennika „Washington Post”. Amerykańska gazeta napisała, że jego deklaracja jest ważnym krokiem dla ochrony mniejszości seksualnych w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie „wciąż panuje klimat społecznego konserwatyzmu”. Gazeta zauważa wagę tej deklaracji w kontekście przejęcia przez Łotwę prezydencji w UE.

Edgars Rinkēvičs ma 41 lat. Funkcję ministra spraw zagranicznych pełni od 25 października 2011 roku, zostając na nie powołanym ponownie przed dwoma dniami. W centroprawicowych ugrupowaniach jest aktywny od szesnastu lat, obecnie należąc do partii Jedność.

na podstawie: diena.lv