Duńska firma RunRepeat wraz ze stowarzyszeniem zrzeszającym piłkarzy przygotowała raport dotyczący sposobu komentowania reporterów piłkarskich. Głównym punktem zainteresowania jego autorów były opinie komentatorów dotyczące zawodników o konkretnym kolorze skóry. Z zebranego materiału wynika, że większość pochwał było skierowanych do piłkarzy o jasnym kolorze skóry, a zupełnie odwrotnie było w wypadku osób o ciemniejszej karnacji.

Ogółem autorzy „badania” wzięli pod uwagę 2073 wypowiedzi anglojęzycznych komentatorów dotyczące 80 meczów niezakończonego jeszcze w większości krajów bieżącego sezonu piłkarskiego. W raporcie uwzględniono spotkania rozgrywane w ramach lig włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej i angielskiej, a w centrum zainteresowania znalazło się 643 piłkarzy różnych ras i odcieni skóry.

Ze sporządzonego przez RunRepeat i Stowarzyszenie Piłkarzy Profesjonalnych (PFA) raportu wynika więc, że 62 proc. pochwał wypowiedzianych przez komentatorów było skierowanych do zawodników o jaśniejszej skórze. Zupełnie inaczej było w przypadku zawodników o ciemniejszej karnacji, bo ich sposobu gry dotyczyło blisko 63,33 proc. krytyki.

Wyniki osobliwego badania najprawdopodobniej będą wykorzystane do kolejnej „antyrasistowskiej” kampanii, tym razem wymierzonej w dziennikarzy sportowych. Przedstawiciel PFA komentując je powiedział mediom, że „to badanie pokazuje wyraźne uprzedzenie w sposobie opisywania atrybutów piłkarzy ze względu na ich kolor skóry”. W ten sposób komentatorzy mają więc wzmagać „uprzedzenia rasowe” poprzez kształtowanie opinii ludzi.

Na podstawie: theguardian.com, sport.onet.pl, polskieradio24.pl.