fb4Aktywność użytkownika na Facebooku mówi o nim więcej, niż on sam mógłby chcieć ujawnić. Na podstawie analizy „polubień” danego użytkownika, naukowcy są w stanie przewidzieć jego poglądy polityczne i religijne, współczynnik IQ, a nawet płeć i orientację seksualną.

Naukowcy z angielskiego uniwersytetu Cambridge poddali analizie aktywność 58 tysięcy użytkowników Facebooka. Przebadane zostały „polubienia” kliknięte pod zdjęciami znajomych, ich statusami czy profilami muzyków, sportowców albo przeczytanych książek.

W połączeniu z analizą udostępnianych danych demograficznych i po przeprowadzeniu innych testów psychometrycznych, naukowcom udało się zdobyć sporo nieudostępnionych wprost informacji o użytkownikach. U 88% badanych poprawnie przewidziana została orientacja seksualna, przynależność etniczna aż w 95%, a poglądy polityczne w 85% przypadków. Naukowcom udało się przewidzieć nawet skłonność do zażywania różnych substancji, czy IQ badanych.

Raport podsumowujący badania ukazuje, że wystarczy przebadać podstawowe dane ludzkiego zachowania, aby zbudować dość precyzyjny obraz cech osobowości uznawanych zazwyczaj za prywatne.
Ważnym aspektem tych badań jest fakt, że „lajki” w odróżnieniu od innych danych mówiących o naszych preferencjach (zapytania wpisane w wyszukiwarkę, odwiedzane strony internetowe, czy zakupy za pomocą kart kredytowych) są dostępne publicznie i ktokolwiek zechce, może dowiedzieć się na ich podstawie znacznie więcej, niż byśmy sobie życzyli.

na podstawie: PAP