Katolicki Uniwersytet Ameryki w Waszyngtonie umieścił w dwóch miejscach swojego kampusu obraz Maryi Dziewicy trzymającej postać George’a Floyda jako uosobienia Jezusa Chrystusa. Władze uczelni chcą w ten sposób przedstawić wołanie o sprawiedliwość ze strony wszystkich skrzywdzonych osób. Sami studenci uważają jednak obraz za bluźnierstwo.

Kontrowersyjny obraz zatytułowany „Mama”, którego autorem jest Kelly Latimore, został zawieszony jak na razie w dwóch miejscach kampusu waszyngtońskiej uczelni. Przedstawia on więc Maryję Dziewicę trzymającą w swoich rękach wspomnianego Floyda. „Dzieło” w jednoznaczny sposób nawiązuje do motywu Maryi pochylającej się nad ciałem Jezusa zdjętego z krzyża.

Przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Ameryki nie ukrywają nawet, że przedstawienie czarnoskórego przestępcy jako Jezusa Chrystusa jest celowe. Opis zamieszczony pod obrazami informuje o postaci Matki Boskiej Bolesnej, mającej symbolizować „zwierciadło sprawiedliwości” oraz „wołanie wszystkich, którzy doznali smutku utraty bliskiej osoby z powodu przemocy i niesprawiedliwości”.

Obraz nie spodobał się jednak studentom cytowanym przez amerykańskie media. Uważają oni porównanie Floyda do Jezusa za bluźnierstwo i obrazę wiary katolickiej. Jednocześnie nie są oni jednak zdziwieni postawą władz uczelni. Od dłuższego czasu Katolicki Uniwersytet Ameryki ma bowiem stale się liberalizować i sekularyzować.

Na dodatek studenci waszyngtońskiej uczelni nie mogą zrobić niczego z podobnymi pomysłami jej władz. Wszystko za sprawą obaw dotyczących oskarżenia o rasizm z powodu krytyki postaci samego Floyda.

Na podstawie: washingtonexaminer.com, dailysignal.com.

fot. dailysignal.com.