Stowarzyszenie Piłkarzy Urugwajskich uważa, że Angielska Federacja Piłkarska dyskryminuje urugwajskich zawodników. Wszystko za sprawą kary nałożonej na Edinsona Cavaniego, który miał pokusić się o „rasistowską” wypowiedź. Piłkarz Manchesteru United za wpis w mediach społecznościowych został ukarany zawieszeniem i grzywną.

Cała sprawa zaczęła się dokładnie 29 listopada. W meczu ligi angielskiej Manchester United pokonał wówczas 3:2 Southampton. „Czerwone Diabły” wygrały swoje spotkanie właśnie dzięki Cavaniemu. Zawodnik po wejściu na boisko strzelił bowiem dwie decydujące bramki i zanotował asystę. Po meczu otrzymał gratulacje od swoich znajomych na Instagramie, a jednemu z nich odpisał „Gracias negrito”.

Sprawą bardzo szybko zajęła się Angielska Federacja Piłkarska (FA). Wszczęła ona postępowanie dyscyplinarne wobec 33-letniego reprezentanta Urugwaju, zarzucając mu „rasistowską” wypowiedź. W ubiegłym tygodniu Cavani został ostatecznie ukarany. Federacja zawiesiła go na trzy następne spotkania ligowe, a także zobowiązała go do zapłacenia kary grzywny w wysokości 100 tysięcy funtów.

W obronie swojego rodaka stanęło Stowarzyszenie Piłkarzy Urugwajskich. Jego przedstawiciele twierdzą, że angielski związek piłkarski dyskryminuje zawodników z Urugwaju. Decyzja FA miała być więc „aktem dyskryminacji kultury i stylu życia Urugwajczyków”, ponieważ wspomniane określenie jest w Urugwaju „powszechnie stosowane” i nie ma negatywnych konotacji. Wcześniej Anglików za ignorancję skrytykowała także Urugwajska Akademia Literatury.

Akceptuję sankcje dyscyplinarne, zdając sobie sprawę z tego, że nie znam zwyczajów języka angielskiego, ale nie podzielam punktu widzenia federacji. Przepraszam, jeśli kogoś uraziłem, wyrażając swoje uczucia do przyjaciela. To nie było moją intencją. Jestem w zgodzie z samym sobą, bo wiem, że wyrażałem swoje uczucia według mojej kultury i w zgodzie z moim sposobem życia – tak sprawę skomentował sam gwiazdor drużyny z Manchesteru.

Do krytyków decyzji angielskiej federacji kilka dni temu dołączył Ander Herrera, były zawodnik Manchesteru United, który występował z Cavanim w Paris Saint-Germain. Piłkarz wyraził solidarność ze swoim byłym kolegą z boiska, a ponadto stwierdził, że „jeśli zostajesz zawieszony za coś takiego, to świat zmierza w kierunku g..na.

Na podstawie: express.co.uk, polsatnews.pl, dailymail.co.uk.