manning-mTylko w ostatnim tygodniu marca ponad 30 000 osób podpisało petycję nawołującą Norweski Komitet Noblowski do przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Bradleyowi Manningowi, żołnierzowi US Army, który wsławił się przekazaniem WikiLeaks niezliczonych ilości tajnych dokumentów armii Stanów Zjednoczonych.

Poza pojedynczymi podpisami na stronie z petycją, rośnie również liczba komentarzy sygnatariuszy, którzy entuzjastycznie wyrażają swoje poparcie dla Manninga, który niemal samotnie walczył z zakłamaniem i hipokryzją własnego kraju i jego armii. Obecnie żołnierz ma 25 lat i prawdopodobnie, o ile nikt nie zatroszczy się o jego sytuację, pozostanie w więzieniu do końca swojego życia. Wymiar „sprawiedliwości” przedstawiał swoją decyzję o niezabieganie o karę śmierci jako akt wielkiej łaski.

Manning, który obecnie jest przetrzymywany w kompleksie wojskowym w Quantico w stanie Virginia, przyczynił się do największego w historii wycieku tajnych dokumentów wojskowych, w tym kompromitujących nagrań nalotów na Bagdad z lipca 2007, nalotów na Granai w Afganistanie w 2009, do tego 250 tysięcy stron protokołów dyplomatycznych oraz 500 tysięcy raportów dotyczących inwazji wojaków Wuja Sama na Irak i Afganistan. Większość z tych materiałów została opublikowana przez WikiLeaks i serwisy partnerskie pomiędzy kwietniem a listopadem 2010 roku.

Samotna walka z powszechną hipokryzją, brakiem poszanowania dla życia człowieka i społeczności oraz powszechnym przyzwoleniem na gwałcenie praw i godności człowieka przez armię Stanów Zjednoczonych została doceniona przez obrońców praw człowieka i środowiska antywojenne oraz antyglobalistyczne na całym świecie. Jedną z ich inicjatyw jest wspomniana petycja, aby Manning otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Poniżej niektóre z opinii sygnatariuszy petycji:

„Manning jest więźniem politycznym USA, prześladowanym za zwrócenie uwagi na zbrodnie wojenne popełniane przez wielkich tego świata, w tym jego własny skorumpowany rząd. Powinien otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla”.

„Jeśli chcecie odzyskać reputację po przyznaniu nagrody prezydentowi-podżegaczowi wojennemu, nie może być wartościowszej i bardziej honorowej postaci niż ten więzień polityczny.”

„Bankierzy z Wall Street, którzy okradli nasze narody cieszą się wolnością. Kompanie naftowe, które otruwają miliony cieszą się wolnością. Młody człowiek, który odsłonił prawdę w demokratycznym kraju, jest nieskończenie terroryzowany przez swój rząd. Musimy wstawić się za głosicielami prawdy.”

Link do petycji: http://act.rootsaction.org/p/dia/action/public/?action_KEY=7612