stop-ttipPrzewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział, że Unia Europejska będzie kontynuować negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi, które dotyczą Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Tydzień wcześniej niemiecki wicekanclerz twierdził, iż rozmowy w sprawie umowy zakończyły się fiaskiem.

Juncker brał udział w weekend w szczycie państw G20, który odbył się w Chinach. Pytany o rozmowy dotyczące TTIP zapowiedział, że negocjacje pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi będą kontynuowane, ponieważ Komisja Europejska ma w tej sprawie silny mandat ze strony unijnych państw członkowskich. Szef Komisji Europejskiej po raz ostatni miał pytać się przywódców krajów UE o tą kwestię w czerwcu i miał usłyszeć pozytywną odpowiedź na temat rozmów o Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji.

Tydzień wcześniej niemiecki wicekanclerz Sigmar Gabriel powiedział publicznej telewizji ZDF, że rozmowy z USA zakończyły się fiaskiem, jednak nikt nie ma odwagi o tym poinformować. Europejskie państwa miały bowiem sprzeciwiać się brakowi jakichkolwiek ustępstw ze strony Amerykanów.

Na podstawie: dziennik.pl.