Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu akt oskarżenia wobec mieszkającego w naszym kraju Jemeńczyka. W latach 2018-2020 miał on zmuszać swoich rodaków, uciekających zresztą przed wojną w swoim państwie, do niewolniczej pracy w kierowanej przez niego sieci restauracji.

Prokuratorzy z Nowego Sącza badali sprawę Jemeńczyka, który mieszkając w Polsce miał współdziałać ze swoim ojcem wciąż przebywającym w ojczyźnie. Obaj mieli zwabiać swoich rodaków do pracy w restauracjach w Polsce. Obiecywali im ucieczkę z ogarniętego wojną krajem, a przede wszystkim możliwość zarobienia sporych pieniędzy.

Za załatwienie możliwości pobytu w naszym kraju (w tym zezwolenia na pobyt stały) Jemeńczyk miał pobierać od swoich rodaków blisko 16 tys. złotych. Po ich przylocie do Polski mówił im, że muszą odpracować te pieniądze przez najbliższych sześć lat.

Jemeńczycy byli więc zatrudnieni w sieci restauracji należących do swojego rodaka. Ogółem w latach 2018-2020 miał on wykorzystywać ich za kilkaset złotych miesięcznie, które otrzymywali za pracę więcej niż osiem godzin i to na dodatek często przez siedem dni w tygodniu. Dodatkowo poniżał on swoich pracowników i kazał im pracować w złych warunkach.

Ogółem w sprawie ma być pokrzywdzonych łącznie sześciu obywateli Jemenu. Korzystający z ich niewolniczej pracy Jemeńczyk otrzymał zakaz opuszczania Polski, a ponadto Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu postanowiła zająć jego akcje w polskich spółkach.

Na podstawie: natemat.pl.