SVP28 listopada w Szwajcarii odbędzie się referendum dotyczące ustawy o wydalaniu cudzoziemców-przestępców z kraju. Do tej pory przepisy o podobnym działaniu funkcjonowały w ograniczonym zakresie – corocznie Szwajcaria pozbywa się tylko ok. 300-400 zagranicznych przestępców. Pomysłodawca referendum, Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) uważa, że można i powinno się wydalać rocznie przynajmniej 1500 przestępców, a można i więcej. Nacjonaliści bez większych problemów zebrali 210 tys. podpisów pod inicjatywą referendalną (pomimo wymaganych jedynie 100 tys. podpisów). Przedłożony projekt ustawy proponuje wydalanie wszystkich cudzoziemców, niezależnie od długości zamieszkiwania w Szwajcarii, którzy dopuszczą się ciężkich przestępstw takich jak morderstwo, gwałt i inne przestępstwa na tle seksualnym, uczestnictwo w zorganizowanej grupie handlującej narkotykami lub ludźmi itd. Wydaleniem ma być także karane wyłudzenie pomocy socjalnej. Zakaz wjazdu do Szwajcarii na wypadek usunięcia z kraju ma trwać od 5 do 15 lat, a w przypadku recydywy – nawet 20 lat.

Kłopotem w przeforsowaniu ustawy może być jej niezgodność z międzynarodowymi konwencjami oraz prawem UE. Wysoki odsetek przestępstw wśród cudzoziemców to jednak fakt, któremu nie przeczy nawet sama szwajcarska minister sprawiedliwości – Eveline Vidmer Schlumpf. Pani minister zaproponuje jednak 28 listopada własny projekt, a w zasadzie kontrprojekt, ustawy o wydaleniu.

Już teraz zwolennicy i przeciwnicy ustawy rozpoczęli przedreferendalne kampanie, spośród których pomysłowością i dosadnością wybija się kampania nacjonalistów z SVP. Plakaty towarzyszące ich kampanii mają bardzo wymowny charakter, uderzając widza bądź to wybitnie nie-szwajcarskimi rysami postaci bądź obco brzmiącym imieniem, np.: „Ivan S., gwałciciel”, „Faruk V., morderca”, „Izmir K., oszust”, „Maurice C., pedofil”. W francuskojęzycznej wersji plakatu Maurice C. jest zamieniony na Detlefa C., co jest dość jawnym przytykiem w stronę niemieckiego sąsiada. Więcej informacji po niemiecku, francusku i włosku na www.criminels-non.ch.