Dwie lesbijki z Irlandii zostały oficjalnie uznane za rodziców dwójki dzieci. Wszystko dzięki uchwalonej w maju ubiegłego roku nowelizacji ustawy o dzieciach i relacjach rodzinnych. Pozwala ona parom płci żeńskiej na uznanie ich przez urzędników za współrodziców posiadanych przez nie dzieci.

Mieszkające pod Cork w południowej części kraju Niamh O’Sullivan i Geraldine Rea są pierwszymi będącymi w homoseksualnym związku kobietami w Irlandii, których nazwiska zostały zarejestrowane w oficjalnych aktach urodzenia dwójki dziewczynek: Réidín i Aoibhín. Wcześniej przez dłuższy czas obie dewiantki procesowały się w tej sprawie przed sądem.

Na pomoc przyszli jednak irlandzcy politycy. W maju ubiegłego roku parlament dokonał ostatecznej nowelizacji ustawy o dzieciach i relacjach rodzinnych. Dzięki niej ​​zarówno matka dziecka, jak i przyszły „współrodzic” mogą teraz zarejestrować się w Kancelarii Rejestracji Urodzin, Zgonów i Małżeństw jako rodzice dziecka, które urodziło się w wyniku „procedury rozrodu wspomaganego przez dawcę”.

Obie lesbijki przez blisko dwa lata starały się o możliwość zapłodnienia jednej z nich przez transfer zarobków. Ostatecznie Rea urodziła bliźniaczki na początku lutego tego roku. O’Sullivan w rozmowie z mediami twierdzi, że możliwość zarejestrowania dzieci przez ich homoseksualną parę jest dużym krokiem naprzód dla irlandzkiego ruchu LGBTQWERTY. Organizacja LGBT Ireland liczy zresztą na rozszerzenie wspomnianego prawa także na homoseksualistów płci męskiej.

Na podstawie: irishexaminer.com.