Iran pochwalił się dzisiaj przeprowadzeniem zakończonej sukcesem operacji wysłania swojego pierwszego satelitę wojskowego. Miała ona zostać umieszczona na orbicie okołoziemskiej blisko 425 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Irańskie wojsko uważa te wydarzenie za nowy etap w rozwoju potencjału militarnego, a także za początek kosmicznej ekspansji kraju.

Wystrzelenie wojskowego satelity odbyło się w dwóch etapach. Całą operację przeprowadzono na pustyni Markazi znajdującej się w północno-zachodniej części irańskiego terytorium. Próba zakończyła się powodzeniem, dlatego w orbicie okołoziemskiej umieszczony został wojskowy satelita, który w chwili obecnej ma znajdować się blisko 425 km nad powierzchnią ziemi. Warto podkreślić, że już od dłuższego czasu działania Iranu krytykują Stany Zjednoczone, obawiające się wzmocnienia irańskich możliwości w dziedzinie rakiet balistycznych.

Strona irańska nie zaprzecza zresztą doniesieniom o zwiększaniu swojego potencjału militarnego. Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej uważa, że dzięki wystrzeleniu wojskowego satelity możliwe będzie przyspieszenie irańskiego programu kosmicznego. W najbliższych latach Iran chce wykorzystać swoje nowe możliwości zwłaszcza do rozwoju bezpiecznych możliwości w zakresie komunikacji.

Generał Hossein Salami, obecny dowódca Korpusu, mówił podczas konferencji prasowej o niezwykłych osiągnięciach wzbudzających międzynarodowe uznanie. Podkreślił on, że Irańczycy mogą obecnie obserwować świat również z kosmosu, a dowodzona przez niego część irańskich sił zbrojnych właśnie stała się także jednostką kosmiczną. Ponadto zapowiedział on wykorzystanie satelity do prowadzenia działań w zakresie wojny wywiadowczej.

Na podstawie: presstv.com, tasnimnews.com.