amerykanski-lotniskowiecKontradmirał Ali Fadavi z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej powiedział, że Iran jest w stanie zatopić gigantyczne amerykańskie lotniskowce. Irańska marynarka mogłaby to uczynić, jeśli Stany Zjednoczone zagroziłyby interesom morskim Iranu.

Dowódca marynarki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej stwierdził w środę, iż irańska flota morska nie miałaby problemu z przeprowadzeniem ataku na amerykańskie lotniskowce. W środę Iran przeprowadził manewry w Zatoce Perskiej, podczas których wystrzelono blisko 400 pocisków. Zniszczyły one ogromny model lotniskowca Stanów Zjednoczonych.

Fadavi podkreślił, że manewry pokazują przyjaciołom i wrogom Iranu, iż jest on w stanie poradzić sobie z działalnością wroga na swoim terytorium morskim. Zwrócił też uwagę na znaczenie cieśniny Omruz w regionie Zatoki Perskiej, od której ma zależeć bezpieczeństwo energetyczne świata. Iran ma mieć nad nią pełną kontrolę.

Irański dowódca zwrócił uwagę, iż Amerykanie byli już obecni w rejonie cieśniny, jednak wbrew ich zapewnieniom wywołało to niepokoje, a nie stabilizację sytuacji na Bliskim Wschodzie.

na podstawie: presstv.ir