irak-armiaIrackim siłom wojskowym udało się wyzwolić prawie pięćdziesiąt wiosek, które znajdują się w pobliżu miasta Faludża w środkowej części kraju. Oznacza to, iż rządowa armia okrążyła miejscowość okupowaną przez ekstremistów z Państwa Islamskiego.

Główny dowódca powszechnej mobilizacji armii Iraku, gen. Abu Mahdi al-Muhandis, poinformował na konferencji prasowej o wyzwoleniu blisko 47 wsi znajdujących się wokół miasta Faludży, które były kontrolowane dotąd przez bojowników Państwa Islamskiego. Tym samym miejscowość w środkowym Iraku została okrążona przez siły rządowe, które kontrolują wszystkie główne drogi prowadzące do Faludży oraz brzeg rzeki, którą w ostatnich dniach miało uciec część terrorystów. Wojskowy dowódca zwrócił uwagę, iż 80 proc. ataków terrorystycznych dokonywanych w Bagdadzie jest inicjowanych właśnie z Faludży.

Ofensywa szyickich sił trwa od 23 maja, a jej celem jest wyzwolenie tego kluczowego miasta w środkowej części Iraku. Na razie żołnierze oczyszczają wyzwolone okolice z min i innych pułapek, a przy tej okazji odkryli m.in. masowy grób prawie 400 osób, które miały zginąć z rąk ekstremistów poprzez strzały w tył głowy.

Faludża została zdobyta przez Państwo islamskie w styczniu 2014 r., czyli jeszcze przed przeprowadzoną pięć miesięcy później szeroką ofensywą tej grupy. Warto przy tym zaznaczyć, że w 2004 r. w Faludży miały miejsce dwie bitwy z udziałem wojsk Stanów Zjednoczonych i ich sprzymierzeńców, bowiem to właśnie Faludża była głównym punktem oporu Al-Kaidy i irackich rebeliantów wobec porządków zaprowadzanych przez zachodnie państwa.

Na podstawie: presstv.ir, onet.pl.