irak-armiaIracki premier Hajder al-Abadi ogłosił w nocy z niedzieli na poniedziałek, że jego wojska rozpoczęły już oficjalnie operację, której celem jest wyzwolenie Mosulu spod okupacji Państwa Islamskiego. Miasto znajduje się pod jego kontrolą od czerwca 2014 roku.

Szef rządu Iraku w przemówieniu telewizyjnym ogłosił, że rozpoczął się czas zwycięskiej operacji, której celem jest wyzwolenie mieszkańców Mosulu spod przemocy i terroryzmu Państwa Islamskiego. Al-Abadi dodał, iż w operacji poza irackim wojskiem biorą udział siły policyjne, lecz nie ma wśród nich zagranicznych żołnierzy, którzy jedynie wspierają atak. W ofensywie poza blisko 80 tys. irackich żołnierzy wezmą udział również kurdyjscy bojownicy. Warto przy tym wspomnieć, że przygotowania do odbicia Mosulu z rąk ekstremistów trwały od kilku miesięcy.

Jeszcze przed operacją na teren Mosulu z samolotów zrzucano ulotki informujące społeczność miasta o planowanej ofensywie. W materiałach zapewniono mieszkańców, iż działania irackiego wojska nie będą wymierzone w ludność cywilną. Tymczasem ONZ ostrzega, że Państwo Islamskie może użyć zwykłych mieszkańców Mosulu jako żywe tarcze.

Wysłannik amerykańskiego prezydenta ds. Iraku, Brett McGurk, w wydanym oświadczeniu wyraził dumę, iż wojsko jego kraju będzie mogło wspomóc irackich żołnierzy. Ambasador Rosji w Bagdadzie Ilja Anatoljewicz spotkał się natomiast z władzami Iraku informując ich o wsparciu Rosji dla walki z terroryzmem, a także rozmawiając o zacieśnieniu iracko-rosyjskiej współpracy.

Mosul jest okupowany przez Państwo Islamskie od czerwca 2014 r., kiedy jego siły wyparły z miasta iracką armię i policję.

Na podstawie: presstv.ir, aljaazera.com, onet.pl, iraqinews.com.