Konfederacja Szwedzkiej Przedsiębiorczości opublikowała raport dotyczący między innymi tamtejszego rynku pracy. Z przeprowadzonych badań wynika, że Szwedzi oraz Europejczycy coraz krytyczniej podchodzą do kwestii imigracji i przestępczości w Szwecji. Problematyczność tych zjawisk zachęca więc do wyjazdów coraz większą liczbę szwedzkich obywateli.

Sondaż przeprowadzony na zlecenie Konfederacji Szwedzkiej Przedsiębiorczości wskazuje, że blisko 28 proc. Szwedów w przedziale wiekowym od 20 do 50 lat uważa przestępczość za problem, który może skłonić ich do emigracji z własnego kraju. Dla 23 proc. Duńczyków i 19 proc. Norwegów jest to z kolei argument odstraszający ich od przyjazdu do Szwecji.

Karin Johansson, wiceprezes Konfederacji Szwedzkich Przedsiębiorstw, nie ukrywa zaniepokojenia wynikami badań zamówionych przez jego organizację. Twierdzi on, że przestępczość od pewnego czasu staje się coraz większą barierą dla pozyskania zwłaszcza europejskich pracowników o wysokich umiejętnościach.

Tymczasem Szwecja dalej jest atrakcyjna dla imigrantów pochodzących z państw trzeciego świata. W ubiegłym roku wzrosła liczba obcokrajowców ubiegających się o możliwość pobytu w tym kraju. Zezwolenia otrzymały 95 163 osoby, natomiast spośród nich dokładnie 39 270 ma pochodzić z kręgu najbiedniejszych państw świata.

Na podstawie: friatider.se, tn.se.