Dzisiejszy pogrzeb byłego egipskiego prezydenta Husniego Mubaraka miał charakter wojskowy, natomiast Egipcie ogłoszono dodatkowo trzydniową żałobę narodową. W uroczystości wzięła udział obecna głowa państwa. Abd al-Fattah as-Sisi, a także tłumy zwolenników dawnego egipskiego przywódcy. Obecne władze podkreślały zwłaszcza zasługi Mubaraka dla kraju i wojska.

Mubarak, rządzący Egiptem w latach 1981-2011, zmarł wczoraj w szpitalu w Kairze w wieku 91 lat po ciężkiej chorobie. Kilka tygodni temu przebył on ciężką operację, lecz opinii publicznej nie przekazano dokładnych informacji na ten temat. Były prezydent Egiptu podupadł znacząco na zdrowiu po obaleniu jego osoby w wyniku rewolty będącej jednym z najważniejszych elementów tak zwanej „Arabskiej Wiosny”.

Dzisiejsze uroczystości pogrzebowe Mubaraka rozpoczęły się w kompleksie meczetów znajdujących się na wschodnich przedmieściach Nowego Kairu. Sama wojskowa ceremonia pogrzebowa odbyła się wcześniej w świątyni Masjed El-Mosheer Tantawy. Następnie trumna z ciałem byłego marszałka Egipskich Sił Powietrznych została przetransportowana do Heliopolis, a tam złożona w rodzinnym grobowcu familii Mubaraków.

W pogrzebie polityka wzięli udział jego synowie, najważniejsi przedstawiciele władz Egiptu, a także delegacje państw z regionu Bliskiego Wschodu. Jeszcze przed uroczystościami w kompleksie meczetów zgromadzili się zwolennicy Mubaraka, ubrani na czarno i trzymający jego plakaty.

Dzisiaj w Egipcie rozpoczęła się również trzydniowa żałoba narodowa po zmarłym przywódcy. Samo odejście Mubaraka zostało przyjęte ze smutkiem przez obecne władze Egiptu, na czele z prezydentem Sisim. Mubarak uważany jest przez rządzących za jednego z bohaterów narodowych, stąd przypominają oni przede wszystkim jego zasługi podczas arabsko-izraelskiej wojny Jom Kipur w 1973 roku.

Na podstawie: english.ahram.org.eg, egypttoday.com.