Stefanos Kasselakis stanął na czele Koalicji Radykalnej Lewicy. Nowy przewodniczący Syrizy rządzącej Grecją w latach 2015-2019 przez lata był pracownikiem amerykańskiego banku Goldman Sachs, a do wiosny wraz ze swoim homoseksualnej „małżonkiem” mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W wyborach na szefa skrajnej lewicy Kasselakis pokonał byłą minister pracy postulującą odbudowę państwa socjalnego.

W wewnątrzpartyjnym głosowaniu Kasselakis otrzymał 56 proc. głosów od działaczy Syrizy. Tym samym został on następcą Aleksisa Ciprasa, byłego premiera Grecji, który kierował koalicją ugrupowań lewicowych przez ostatnich 15 lat.

Nowy lider Syrizy jak dotąd mieszkał w Ameryce i przez lata był inwestorem pracującym dla tamtejszego banku Goldman Sachs, co jak zauważają media mocno kontrastuje z dotychczasową antybankową retoryką partii. Ponadto Kasselakis został pierwszym otwarcie homoseksualnym liderem partyjnym w Grecji, żyjąc w „małżeństwie” z amerykańskim pederastą.

Jego kontrkandydatką w wyborach na szefa Syrizy była Effie Achtsioglou, minister pracy i zabezpieczenia społecznego w rządzie Ciprasa. W swojej kampanii obiecywała między innymi odbudowę państwa opiekuńczego, podwyżek wynagrodzeń i inwestycji w sektor publiczny.

Na podstawie: politico.com, ethnos.gr.