Josué Libertad!W minioną sobotę holenderscy nacjonaliści skupieni w ugrupowaniu Nationale Jeugd Nederland zorganizowali w Hadze marsz solidarności z hiszpańskim więźniem politycznym, Josué Estébanezem, skazanym w politycznie ukierunkowanym procesie na 26 lat więzienia za zabójstwo, do którego doszło w obronie własnej (o sprawie przeczytać można tutaj). W akcji udział wzięły również inne działające w Hadze nacjonalistyczne grupy, a także goście z Flandrii reprezentujący ciekawe ugrupowanie Nieuw-Solidaristisch Alternatief, o którym kilkakrotnie pisaliśmy na portalu (zobacz m.in. reportaż o ugrupowaniu).
Demonstracja licząca nieco ponad siedemdziesiąt osób rozpoczęła się w pobliżu hiszpańskiej ambasady, gdzie zgromadzeni nacjonaliści wysłuchali przemówienia jednego z organizatorów zaznaczającego konieczność publicznych wystąpień przeciwko politycznym procesom. Swój głos zabrali również przedstawiciele pozostałych przybyłych na akcję ugrupowań. Po ich zakończeniu pochód wyruszył głównymi ulicami Hagi w stronę dworca głównego, gdzie nieniepokojony przez nikogo został zakończony.
Zdjęcia i opis demonstracji zostaną przekazane na nowy adres korespondencyjny Josué przez jego hiszpańskich przyjaciół, będących inicjatorami wielu akcji solidarnościowych i nagłaśniania jego sytuacji. Na początku tego miesiąca Josué Estébanez został ponownie przeniesiony do innego zakładu karnego, tym razem w Asturii położonej w północnej części Hiszpanii – nowy adres do korespondencji wkrótce ma zostać podany do publicznej wiadomości.