Rządząca obecnie Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza wygrała wczorajsze wybory parlamentarne w Hiszpanii, tym samym pokonując centroprawicową Partię Ludową. Porażka tej ostatniej w dużej mierze związana jest głównie z sukcesem antyimigracyjnej prawicowej partii VOX, która będzie miała swoją reprezentację w Kortezach w postaci dwudziestu czterech posłów.

Na Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE) zagłosowało ponad 29 proc. Hiszpanów, stąd w nowym składzie parlamentu znajdzie się jej 123 przedstawicieli, czyli o 38 więcej niż w poprzedniej kadencji. Pozycję największej siły politycznej w Hiszpanii straciła natomiast centroprawicowa Partia Ludowa (PP), która dostała 17 proc. głosów i zmniejszyła swój stan posiadania aż o 71 posłów, stąd w Kortezach zasiądzie jej 66 działaczy.

Trzeci wynik uzyskała liberalna partia Ciudadanos, która dzięki 16 proc. głosów będzie miała 57 deputowanych, a więc o 25 więcej niż w poprzedniej kadencji. Na czwartym miejscu uplasowało się skrajnie lewicowe Podemos, na którym wzoruje się działająca w Polsce Partia Razem. Ugrupowanie z 14 proc. głosów będzie miało 42 parlamentarzystów, przy czym w porównaniu do wyborów sprzed trzech lat straciło ono 29 miejsc w parlamencie.

Największy sukces odniosła jednak prawicowa i antyimigracyjna partia VOX, na którą zagłosowało ponad 10 proc. Hiszpanów. Dzięki temu partia Santiago Abascali wprowadziła do Kortezów 24 przedstawicieli, podczas gdy w poprzednich wyborach zdobyła ona zaledwie 0,2 proc. głosów.

Ponadto w Kortezach znajdzie się 15 przedstawicieli Republikańskiej Lewicy Katalonii, 7 posłów separatystycznej partii Razem dla Katalonii, 6 posłów Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV), 4 deputowanych baskijskiej EH Bildu, po dwóch polityków reprezentujących Koalicję Kanaryjską – Kanaryjską Partię Nacjonalistyczną i regionalistyczną Navarra Suma, a także po jednym działaczu Compromís 2019 i Regionalistycznej Partii Kantabrii.

Na podstawie: abc.es.